Darmowa wysyłka od 150 PLN | Infolinia +48882150712 (pn-pt 8:00 - 16:00)
Swipe to the left

Jak i w czym prać strój kąpielowy?

Jak i w czym prać strój kąpielowy?
By Admin 11 months ago 2118 Views No comments

Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być naprawdę problematyczny. W mnogości fasonów i kolorów ciężko zdecydować się na jeden. Dlatego jeśli już udało się znaleźć ten idealny, należy się zorientować, jak powinno się o niego dbać. Często w szafie ma się tylko jeden, dlatego starannie należy zatroszczyć się o jego jak najdłuższą żywotność. Nie – pranie wraz z innymi ubraniami to nie jest najlepszy pomysł. Ważny jest także sposób, w jaki będzie się suszyć i przechowywać strój kąpielowy. Na co należy zwrócić uwagę?


Metka

Chociaż często pomijana, jest to najważniejsza część stroju, która dostarcza o nim całe mnóstwo informacji. Z niej można wyczytać, z jakiego materiału został wykonany, co jest najistotniejszą informacją. Na metce znajduje się także temperatura prania i w jaki sposób powinno się to robić. Jest także wskazana metoda suszenia i inne. Niestety metka jest bardzo często wycinana, a zawarte na niej informacje zignorowane lub zapomniane. Dlatego warto zapamiętać wszystkie wskazówki, które przytaczamy poniżej!

Oczyszczenie zaraz po zdjęciu

Bez względu na to, czy nosisz strój na plaży, basenie czy we własnym ogrodzie, powinnaś/powinieneś oczyścić go z zanieczyszczeń – piasku, chloru czy soli morskiej. Jeśli nie masz możliwości wyprać stroju zaraz po tym, jak wrócisz do domu, dokładnie umyj go chociażby mydłem lub szamponem.

Pranie – tylko ręczne!

Strój powinno się prać co do zasady ręcznie, przy użyciu delikatnych środków piorących. Najlepiej, żeby woda była letnia, może być nawet zimna. Wystarczy, że namoczysz go w wodzie z dodatkiem płynu, a potem dokładnie opłuczesz. Oczywiście możesz spróbować wyprać strój w pralce, jednak będzie on narażony na zniszczenie – dotyczy to szczególnie modeli z fiszbinami, usztywnianymi miseczkami czy dużą ilością aplikacji.

Suszenie – tylko na płasko

Stroju kąpielowego nie powinno się suszyć na sznurku, tak jak pozostałych rzeczy, ponieważ może się rozciągnąć. Najlepiej delikatnie odcisnąć nadmiar wody i położyć go na rozłożonym wcześniej ręczniku lub rozłożyć na płasko na suszarce. Jeśli koniecznie chcesz go powiesić, to jedynie za metkę. Nie zostawiaj jednak stroju w pełnym słońcu ani nie susz mechanicznie – to może prowadzić do jego uszkodzenia i zdeformowania.

Prasować czy też nie?

Tutaj znowu wracamy do metki. Każdy strój jest inny, dlatego warto sprawdzić, czy producent nakazuje czy też odradza prasowanie. Czasem można robić to w bardzo niskich temperaturach, jednak zwykle stroje kąpielowe nie tolerują ciepła, które zwykle generuje żelazko, dlatego lepiej tego nie robić, szczególnie, jeśli nie jest się pewnym.

Przechowuj jak skarb

Strój kąpielowy najlepiej przechowywać na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym jest ułożenie go na płasko w osobnej szufladzie lub pudełku. To zapobiegnie deformacji jego kształtu. Drugim sposobem jest powieszenie stroju w garderobie i zabezpieczenie folią przed kurzem.

Materiały, które wykorzystuje się do produkcji strojów kąpielowych, są zaliczane do tekstyliów sztucznych. Z tego powodu wymagają szczególnej dbałości, żeby jak najdłużej zachowały swój kształt i nadawały się do użytku. Tak więc strój powinno się prać ręcznie, w letniej wodzie i tylko z wykorzystaniem delikatnych środków chemicznych, później susz go na płasko. Ponadto pamiętaj, że zawsze warto mieć więcej strojów – wiele modeli znajdziesz w naszym sklepie!