Darmowa wysyłka od 150 PLN | Infolinia +48882150712 (pn-pt 8:00 - 16:00)
Swipe to the left

Jak powstały stroje kąpielowe? Historia i ewolucja mody plażowej

Jak powstały stroje kąpielowe? Historia i ewolucja mody plażowej
By Self Team 3 months ago 54 Views No comments

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie wyjście na basen lub plażę bez kostiumu kąpielowego. Dwuczęściowo, gdy w planach jest korzystanie z kąpieli słonecznych, lub jednoczęściowy, jeśli stawiamy na aktywność w wodzie. Współcześni producenci są w stanie odpowiedzieć na niemal każdą potrzebę użytkowników kostiumów kąpielowych. Jaką drogę przebył ten element garderoby od chwili powstania do dnia dzisiejszego?


Od pantalonów i rękawów po kuse kostiumy

Damski kostium kąpielowy pojawił się w latach 40. XIX wieku. Ówczesne modele składały się z odcinanej w pasie sukni z rękawami, sięgającej łydek spódnicy i pantalonów, które z czasem zastąpione zostały pończochami. Kostiumy nie służyły do opalania się i pływania. Kobiety zakładały je, by jedynie zanurzyć się w wodzie. Kostiumy szyto z utrzymanej w ciemnych odcieniach flaneli lub serży, by mokre ślady po wodzie były jak najmniej widoczne. Ożywiały je różnego rodzaju wstawki w kontrastujących kolorach.

Z biegiem czasu damskie kostiumy kąpielowe zaczęły odsłaniać coraz więcej ciała. Skracano spódnice oraz pantalony i rękawy, pojawiły się pierwsze dekolty. Stroje plażowe doczekały się pierwszego podziału – na modele umożliwiające zażywania kąpieli wodnych i fasony, w których można było jedynie spacerować nad wodą lub brodzić w niej.

Obecnie producenci strojów kąpielowych dają możliwość wyboru pomiędzy modelami typu bikini – składających się z majtek i biustonosza - lub kostiumami jednoczęściowymi dla kobiet i kąpielówek dla mężczyzn. Najczęściej powstają one z szybkoschnących materiałów, by cieszyć się jak największym komfortem podczas plażowania połączonego z pływaniem.

Współczesne stroje kąpielowe wykonane są z trwałych materiałów, odpornych na szkodliwe działanie środków piorących i chloru znajdującego się w wodzie basenowej. Z każdym kolejnym modelem producenci prześcigają się w rozwiązaniach technicznych z jednej strony przedłużających trwałość materiałów, a z drugiej poprawiających komfort użytkowników.

https://self-collection.com/base/swimwear/

https://self-collection.com/base/swimwear/kolekcja-damska/


Plaża i kąpiele nie tylko dla pań

Dawniej plaże dostępne były jedynie dla jednej płci. Z biegiem lat zaczęły pojawiać się koedukacyjne kąpieliska. Koniecznym stało się więc stworzenie stroju odpowiedniego dla mężczyzn. W połowie XIX wieku pojawił się jednoczęściowy strój będący połączeniem podkoszulka z kalesonami. Miał on krótkie rękawy i nogawki sięgające kolan. Tak ubranych mężczyzn można było spotkać na plażach jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku.

Do dzisiaj, chcąc uniknąć skojarzenia z codzienną bielizną, męskie kąpielówki często szyte są z tkanin w ciemnych kolorach. Dawniej bardzo popularnym wzorem były pionowe pasy. Dzisiejsi producenci dają mężczyznom możliwość wyboru kolorów, wzorów i krojów.

https://self-collection.com/base/swimwear/mens-colelction/


Strój na basen i do pływania

Końcówka XIX wieku to czas, gdy coraz większą popularnością wśród kobiet zaczęło cieszyć się uprawianie sportu. Panie zainteresowały się m.in. pływaniem. Z myślą o nich producenci kostiumów kąpielowych stworzyli stroje z odpinaną spódniczką. Pierwsze dzianinowe damskie kostiumy kąpielowe przylegające ściśle do ciała pojawiły się w 1912 roku wraz z pierwszymi zawodami w pływaniu kobiet.

Komfort pływaczki również dzisiaj brany jest pod uwagę przy tworzeniu kostiumów, w których aktywne kobiety realizują swoje sportowe pasje.

https://self-collection.com/base/swimwear/pool-swisuits/


Bikini czy strój jednoczęściowy?

Lata 20. XX wieku przyniosły rewolucję w trendach modowych, również w modzie plażowej. Kobiety zaczęły odsłaniać uda i ramiona, a kostiumy zaczęto szyć z łatwo przylegającej do ciała, elastycznej dzianiny.

Naprzeciw potrzebom pań podążających za modowymi trendami, paryscy projektanci zaczęli tworzyć stroje jedno- i dwuczęściowe. Zanim pojawiło się bikini, w nadmorskich kurortach można było spotkać kobiety ubrane w obcisłą górę i spodenki.

Jeszcze do niedawna kobiety stały przed koniecznością wybierania stroju, w którym będą mogły wygodnie pływać lub równomiernie opalić swoje ciało. Dzisiaj producenci tworzą modele umożliwiające korzystanie z obu tych przyjemności.

https://self-collection.com/base/swimwear/kolekcja-damska/two-piece-swimsuits/

https://self-collection.com/base/swimwear/kolekcja-damska/one-piece-swisuits/