Darmowa wysyłka od 150 PLN | Infolinia +48882150712 (pn-pt 8:00 - 16:00)
Swipe to the left

Stroje kąpielowe dla pań - kiedyś i dzisiaj

Stroje kąpielowe dla pań - kiedyś i dzisiaj
By Dominik Zych 2 months ago 6 Views No comments

Choć współcześnie skąpe bikini czy fantazyjnie wycięte monokini królują na plażach i basenach na całym świecie, stroje kąpielowe dla pań nie zawsze pozwalały na odsłanianie ciała. Ich historia liczy sobie niewiele ponad 100 lat, a wygląd kostiumów plażowych radykalnie zmienił się w porównaniu z dawnymi wiekami.


Damskie stroje kąpielowe – jak to było kiedyś?


Pojęcie ubrania zakładanego do kąpieli pojawiło się dopiero w XVIII i XIX wieku, kiedy zwrócono większą uwagę na dobroczynny wpływ wody na zdrowie człowieka. W tym czasie wyjazdy do wód, czyli uzdrowisk lub leczniczych źródeł stały się modne wśród wyższych sfer i mieszczaństwa. Stroje, jakie zakładały na siebie kobiety korzystające z kąpieli, w niczym nie przypominały jednak dzisiejszych. Wyglądały jak sukienki, z zabudowanymi ramionami i gorsetem. Często obciążano je również kamieniami u dołu, aby materiał nie unosił się jak balon na wodzie. Trudno było więc w nich wykonywać jakiekolwiek szybsze ruchy, nie mówiąc o pływaniu. Panie przebierały się w stroje w specjalnych budkach, na krótko wchodziły do wody w wyznaczonych godzinach lub za wysokim ogrodzeniem dzielącym część męską od damskiej i przebierały się ponownie w codzienny strój, w którym przesiadywały na plaży.


O strojach kąpielowych dla pań w dzisiejszym tego słowa znaczeniu możemy mówić dopiero od początku XX wieku, kiedy ruchy emancypacyjne spowodowały coraz częstszy bunt kobiet przeciw kostiumom uniemożliwiającym im całkowicie pływanie. Jeszcze w 1907 roku, kiedy australijska pływaczka i aktorka Annette Kellerman założyła strój składający się z krótkich spodenek i długiego topu przylegających do ciała, została aresztowana za zgorszenie. Dopiero w latach 30. na plażach zaczęły pojawiać się kostiumy jednoczęściowe przypominające dzisiejsze. W ślad za nimi panie zaczęły nosić stroje dwuczęściowe, na które składały się zabudowany mocno stanik i majtki sięgające ponad pępek, ukazujące jedynie kilka centymetrów ciała.

https://self-collection.com/base/swimwear/kolekcja...


Początki współczesnych strojów kąpielowych dla pań


Stroje kąpielowe przypominające współczesne po raz pierwszy pojawiły się w 1946 roku w Cannes i Paryżu, zaprezentowane przez projektantów Jacquesa Heim i Louisa Rearda. To właśnie Reard nazwał zaprojektowany przez siebie dwuczęściowy, skąpy strój bikini – od atolu, na którym w latach 40. testowano amerykańską broń jądrową. Spodziewał się bowiem wybuchu emocji po swoim pokazie. Niewiele się pomylił – zaangażowana przez niego do prezentacji kostiumu tancerka erotyczna Micheline Bernard otrzymała 50 tysięcy propozycji matrymonialnych!


Wprowadzone rok później do masowej produkcji, ukazujące pępek i plecy, stroje dwuczęściowe nie cieszyły się jednak popularnością, a wiele miast wręcz zakazało ich zakładania. Dopiero przemiany społeczne zachodzące na przełomie lat 50. i 60. oraz założenie bikini przez gwiazdy tamtych lat, jak Jayne Mansfield, Ursula Andress i Brigitte Bardot spowodowało, że bikini na stałe zagościło na plażach całego świata.

https://self-collection.com/base/swimwear/kolekcja...


Kostiumy kąpielowe dzisiaj


Współcześnie moda plażowa nie gorszy już nikogo, a panie mogą wybierać spośród fantazyjnych modeli mniej lub bardziej odsłaniających ciało i umożliwiających aktywność fizyczną. Seksowne bikini ze stringami odsłaniającymi pośladki, modne w ostatnich latach monokini z zaskakującymi wycięciami podkreślającymi atuty sylwetki czy praktyczne kostiumy jednoczęściowe dla aktywnych kobiet – jedynymi ograniczeniami w wyborze strojów kąpielowych pozostają indywidualny gust i upodobania.


https://self-collection.com/base/nowosci