Pływanie to jedna z popularniejszych aktywności rekreacyjnych zaraz obok jazdy na rowerze czy biegania. Wielu osobom kojarzy się z zabawą w wodzie, a dla innych jest sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. W cieplejszych krajach pływa się głównie w naturalnych zbiornikach, ale przy zmiennym klimacie jest to możliwe jedynie przez kilka miesięcy w roku, dlatego osoby chcące stale uprawiać ten sport muszą korzystać z krytych basenów. Jak to wpływa na ich skórę?

 

Basen – sposób na jędrne ciało

Pływanie należy do grupy ćwiczeń aerobowych, co oznacza, że podczas ich wykonywania mięśnie są stale dotleniane, maksymalizując tym samym zdolność do spalania nadwyżek tłuszczu w organizmie. Ponadto taka aktywność nie obciąża stawów, dzięki czemu mogą z niej korzystać także osoby z poważniejszymi schorzeniami, po kontuzjach i urazach lub bardzo otyłe, by efektywnie schudnąć. Pływanie to nie tylko sposób na szybkie spalenie kalorii, ale także wysmuklenie ciała. Opór wody wymaga bardzo intensywnej pracy wszystkich grup mięśni, dzięki czemu przy regularnych treningach można zauważyć widoczny efekt wymodelowania sylwetki, a co za tym idzie – ujędrnienia i gładkiej skóry bez cellulitu. Z basenu mogą korzystać wszyscy, także osoby, które nie umieją pływać – wystarczy kilka zajęć z instruktorem, aby opanować technikę. Dla tych, którzy chcą jeszcze mocniej popracować nad swoją figurą przeznaczone są z kolei specjalne zajęcia pływackie albo aqua aerobik. Jedyne o czym muszą pamiętać uczestnicy to stroje basenowe. Najlepiej sprawdzają się tu kostiumy jednoczęściowe, bo umożliwiają swobodne poruszanie się w wodzie, a grubsze ramiączka czy usztywnione miseczki zapewniają komfort nawet podczas intensywnych ćwiczeń.

 

Jak chlor wpływa na skórę?

Już po przekroczeniu drzwi wejściowych na basenie można poczuć intensywny zapach chloru. Pływalnie stosują ten środek do dezynfekcji i zachowania czystości wody. Choć dobrze spełnia te funkcje, z drugiej strony może negatywnie wpływać na skórę. Oprócz zabijania bakterii likwiduje także warstwę ochronną naskórka sprawiając, że staje się on przesuszony i szorstki. U bardziej wrażliwych osób mogą pojawić się także alergie skórne, np. świąd, wysypki, zaczerwienienia. Najlepiej radzić sobie z tym stosując intensywnie nawilżające kremy do ciała. Po każdym wyjściu z basenu należy dokładnie się umyć, a następnie wmasować w skórę odżywczy balsam. Choć dla niektórych może się to wydawać stratą czasu albo fanaberią, to warto zachować ten rytuał. Szczególnie, gdy wizyty na basenie są regularne, bo tylko w ten sposób można ochronić swoją skórę od negatywnych skutków działania chloru. Jeszcze lepszym rozwiązaniem dla miłośników pływania byłoby korzystanie z basenów, które nie używają tego środka do uzdatniania wody, a zamiast niego stosują nieszkodliwe zamienniki, np. ozon, który zabija nie tyko bakterie, ale również wirusy.

Jednak zalety korzystania z basenów zdecydowanie przewyższają wady, a stosując odpowiednie zabezpieczenia takie, jak czepki i okulary pływackie, można z powodzeniem uchronić się przed podrażnieniem skóry i śluzówek.